Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gościnie działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2018 r. poz. 2137 j.t. ze zmianami), w składzie zatwierdzonym zarządzeniem Nr 254/2018
Burmistrza Gościna z dnia 31 grudnia 2018 roku.
Członkami Komisji są przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gościnie, Urzędu Miejskiego w Gościnie, przeszkoleni w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Komisja obejmuje swoim działaniem teren Gminy Gościno działa w następującym składzie:
Przewodnicząca - pani Katarzyna Wicka, przedstawiciel GOPS w Gościnie,
Z-ca Przewodniczącego: pani Natalia Różańska, przedstawiciel GOPS w Gościnie,
Członkowie: pani Małgorzata Trzcińska , przedstawiciel UM w Gościnie.
Komisja inicjuje i monitoruje działania związane z edukacją i profilaktyką rozwiązywania problemów alkoholowych. Celem działań jest ograniczanie dostępności alkoholu, zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej osobom uzależnionym, podejmowanie działań w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie oraz zwiększanie zdolności osób do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi. Podejmowane działania mają za zadanie wsparcie osób uzależnionych i ich rodzin, kształtowanie zdrowego stylu życia oraz pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych. Ponadto, Komisja realizuje określone ustawowo zadania gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a w szczególności:
Do kompetencji Komisji należą również zadania wynikające z ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2016 r. poz. 224 ze zm.) i ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 875 ze zm.) oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1390 j.t. ze zm.).
Przepisy prawne:
Zadania GKRPA w Gościnie
Zadanie 1.
Zwiększenie dostępności do pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin.
1. Współfinansowanie Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych oraz członków ich rodzin, dla którego określono następujące zadania:
a. motywowanie i informowanie o możliwości podjęcia leczenia
b. udzielanie wsparcia po zakończeniu leczenia.
c. rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielenie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy.
2. Współfinansowanie Przychodni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Kołobrzegu.
3. Motywowanie osób uzależnionych do leczenia poprzez:
a. rozmowy interwencyjno-motywacyjne,
b. kierowanie do biegłego na badania psychologiczne w istocie uzależnienia,
c. opłacanie kosztów powołania biegłych orzekających o przedmiocie uzależnienia
c. kierowanie wniosków do sądu o wszczęcie postępowania w sprawie zastosowania leczenia odwykowego,
d. kierowanie do poradni specjalistycznych w celu podjęcia leczenia
e. dofinansowanie zajęć w programie after care (po zakończeniu leczenia)- zaleconych przez placówkę lecznictwa odwykowego.
f. dofinansowanie kosztów wyposażenia i utrzymania lokali dla potrzeb Klubu AA i świetlic na terenie miasta i gminy.
4. Współpraca z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w ramach procedury Niebieska Karta.
Zadanie 2.
Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie poprzez:
1. Objęcie rodzin dotkniętych problemem alkoholowym opieką psychologiczną przez pracowników Punktu Konsultacyjnego podczas pełnionych dyżurów.
2. Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.
a. przyjęcie zgłoszenia o przypadku wystąpienia nadużycia alkoholu z jednoczesnym wystąpieniem przesłanek art.24 ustawy./ „osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój publiczny, kieruje się na badania przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego”/,
b. zaproszenie na rozmowę osoby, co do której wpłynęło zgłoszenie i pouczenie jej o konieczności zaprzestania działań wymienionych w art. 24 ustawy i/lub poddania się leczeniu odwykowemu,
c. skierowanie osoby na badanie przez biegłych (psycholog, psychiatra). W celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego (art. 25 ustawy) / „ Na badania, o których mowa w art. 24, kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych właściwa wg miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, na jej wniosek lub z własnej inicjatywy”/,
d. przygotowanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym wraz z opinią wydaną przez biegłego (art. 26 ust.3 ustawy) / „ Sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratorów. Do wniosku dołącza się zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego zostało przeprowadzone”.
e. złożenie wniosku o wszczęcie postępowania do sądu rejonowego właściwego miejscu zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy (art.26 ust 3 ustawy).
3. Zwiększanie dostępności programów interwencji społeczno-prawnych służących przeciwdziałaniu przemocy.
4. Dofinansowanie działań i programów związanych z opieką psychologiczną i prawną dla rodzin dotkniętych problemem przemocy realizowanych przez inne podmioty, kościół i inne związki wyznaniowe, instytucje, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia- pomoc podopiecznym szukającym schronienia w Domu Samotnej Matki z Dzieckiem, Ośrodku Interwencji Kryzysowej we Włościborzu, Świetlicach środowiskowych).
5. Wdrażanie „Niebieskich Kart”- procedury interwencji gminnych Komisji w sprawach przemocy domowej
6. Wzmacnianie działań służących zwiększeniu aktywności przedstawicieli policji i pracowników socjalnych na rzecz ochrony rodzin przed przemocą.
7. Stworzenie lokalnego systemu pomocy psychologicznej dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym poprzez zintegrowanie działań różnych instytucji zajmujących się pomaganiem dziecku i rodzinie.
8. Edukacja publiczna poprzez finansowanie programu profilaktyki przemocy poprzez rozwijanie umiejętności wychowawczych i umiejętności budowania pozytywnych relacji rodzinnych – Szkoła dla Rodziców.
9. Współorganizacja profilaktycznego pikniku rodzinnego pod hasłem Rodzina Przeciwko Przemocy jako elementu kampanii społecznej Reaguj na Przemoc.
10. Współpraca interdyscyplinarna w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień i przemocy z Policją, GOPS w Gościnie, szkołami, Sądem Rejonowym w Kołobrzegu, Prokuraturą Rejonową w Kołobrzegu.
11. Uczestnictwo przedstawiciela Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w powołanym Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Gościno.
Zadanie 3
Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej skierowanej pośrednio i bezpośrednio do dzieci i młodzieży na podstawie przeprowadzonej Ogólnopolskiej Diagnozy Społecznej Uczniów:
1. Finansowanie warsztatów i programów edukacyjnych w szkołach i świetlicach - dla dzieci i młodzieży w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień i przemocy.
2. Podejmowanie działań o charakterze edukacyjnym przeznaczonych dla rodziców, którego celem jest wspieranie abstynencji dziecka i przygotowanie do go do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.
3. Wspieranie programów i przedsięwzięć profilaktycznych opracowanych i realizowanych przez młodzież, skierowanych do grup rówieśniczych (kluby dyskusyjne, gazetki, audycje radiowe) wspieranie rozwoju i działalności wolontariatu (warsztaty i szkolenia pogłębiające wiedzę i umiejętności z zakresu profilaktyki problemowej i promocji zdrowia, obozy i kolonie dla liderów młodzieżowych).
4. Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rozwijanie umiejętności prowadzenia zajęć profilaktycznych w placówkach oświatowych i świetlicach.
5. Promocja imprez bezalkoholowych i zdrowego stylu życia.
6. Organizacja i finansowanie imprez dla młodzieży jako promocja zabawy bez środków psychoaktywnych (koncerty, dyskoteki zawody sportowe).
7. Dofinansowanie psychoprofilaktycznych programów połączonych z aktywnością sportową realizowanych w godzinach popołudniowych w szkole i świetlicach.
8. Podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych oraz działań kontrolnych i interwencyjnych, mających na celu ograniczenie dostępności do napojów alkoholowych i przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia.
9. Edukacja publiczna w zakresie przeciwdziałania pijanym kierowcom.
10. Promowanie nowych programów profilaktycznych, zakup prenumeraty pism, periodyków oraz wyposażenie biblioteczki w literaturę fachową.
11. Dofinansowanie wypoczynku, w tym obozów profilaktycznych i terapeutycznych dla dzieci i młodzieży – zimowiska i wypoczynek letni.
12. Prowadzenie stałego medialnego systemu informacji o działaniach podejmowanych na terenie gminy w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych np.: dodatek do gazety „Głos Gościna”, stała rubryka, informacje o bieżących działaniach KRPA.
13. Stworzenie sieci punktów informacyjnych dotyczących możliwości otrzymania pomocy na terenie gminy w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych: tablice informacyjne w GOPS, ŚDS, DPS, ośrodkach zdrowia, posterunku, parafiach, świetlicach, siedzibach organizacji pozarządowych itp.
14. Budowanie lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie poprzez funkcjonowanie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (finansowanie szkoleń, konferencji, zakup ulotek, broszur i informatorów). Prowadzenie działań w obszarze Niebieskiej Karty oraz koordynacja lokalnych instytucji w tym zakresie.
15. Wspieranie materiałami z dziedziny profilaktyki uzależnień pedagogów szkolnych, nauczycieli i terapeutów współpracujących z gminą.
Zadanie 4
Wspomaganie działań instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych poprzez;
1. Wspieranie ruchów samopomocowych.
2. Współpraca ze stowarzyszeniami i innymi organizacjami instytucjami działającymi na rzecz rozwiązywania problemów alkoholowych.
Zadanie 5
Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art.13[1] i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
1. Dofinansowanie pracy radcy prawnego.
2. Koordynacja działań dotyczących przestrzegania przepisów określonych w art.13[1] i 15 ustawy we współpracy z Policją.
Instytucje pomocowe:
SPZOZ Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia Stanomino 5, 78-217 Stanomino
Sekretariat(pn-pt 7:30-15:00)Izba przyjęć(24h) 94 31 10 63994 31 10 644
94 31 10 640
Poradnia Uzależnień w Kołobrzegu , ul. ul. Łopuskiego 31-33, 78-100 Kołobrzeg
Gabinet nr 22
W poradni przyjmuję wykwalifikowany personel oferujący: pomoc psychoterapeutyczną, pomoc psychologiczną, opiekę specjalistów psychiatrii, prowadzenie terapii
Rejestracja:
poniedziałek 12:00 – 19:35
wtorek 12:00 – 19:35
środa 12:00 – 19:35
czwartek 12:00 – 19:35
piątek 12:00 – 19:35
Osobiście lub pod numerem telefonu 94 35 30 212
Lokalizacja:
Poradnia znajduje się na I piętrze – wejście główne do Szpital
Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Kołobrzegu CENTRUM SPRAW SPOŁECZNYCH
ul. Okopowa 15A | pokój nr 9 - 13 | tel.: +48 94 35 226 37
czynna od poniedziałku do piątku od 8.00 do 19.00
Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz ofiar przemocy w rodzinie - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gościnie, ul. IV Dywizji Wojska Polskiego 66, 78-120 Gościno
tel. 94 35 13 122
Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz ofiar przemocy w rodzinie – dyżury psychoterapeuty prowadzone będą w każdy pierwszy, drugi i trzeci czwartek miesiąca w godzinach 07.00-12:00,
Grupa wsparcia informacyjno-edukacyjna dla osób i rodzin z problemem alkoholowym i ofiar przemocy w rodzinie odbywać się będzie w każdy pierwszy, drugi i trzeci czwartek miesiąca, w godzinach 10:00 – 11:00.
Formy pomocy udzielane są według zdiagnozowanych potrzeb m.in. poprzez konsultacje indywidualne, pracę grupową, tworzenie sieci wsparcia dla osób współuzależnionych i ofiar przemocy, rozpoznawanie problemu i kierowanie do specjalistycznych placówek.
Zobowiązanie do leczenia odwykowego następuje poprzez:
WOBEC KOGO MOŻE ZOSTAĆ WSZCZĘTA PROCEDURA
Zgodnie z art. 24 w/w Ustawy, osoby które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:
Oznacza to, że sam fakt uzależnienia od alkoholu czy też spożywanie alkoholu w sposób szkodliwy lub ryzykowny nie może stanowić samoistnej podstawy do zobowiązania danej osoby do podjęcia leczenia odwykowego, lecz muszą towarzyszyć temu także określone, negatywne zachowania w sferze Społecznej.
Na każdym etapie postępowania osoba zgłoszona może podjąć leczenie dobrowolnie.
Procedura kierowania na leczenie odwykowe jest bezpłatna.
Wniosek do pobrania poniżej
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi reguluje warunki i zasady sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Procedura wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Gościno wraz z informacjami dotyczącymi wymaganych dokumentów oraz wysokości opłat, znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
Wnioski o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych należy składać w Urzędzie Miejskim w Gościnie, ul. IV Dywizji Wojska Polskiego 58, 78-120 Gościno, Sekretariat, pok. nr 7.
Kontakt.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gościnie,
ul. IV Dywizji Wojska Polskiego 58, 78-120 Gościno,
tel. 94 35 13 394, inspektor Małgorzata Trzcińska
94 35 13 389, Z-ca Kierownika GOPS Natalia Różańska
94 35 12 089, pracownik socjalny Katarzyna Wicka
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gościnie dyżurują i przyjmują wnioski codziennie w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Gościnie oraz GOPS w Gościnie.